Styrelse/Anställda

Styrelse
Ordförande: Ulrik Dahlgren Strandvägen 7 923 31 Storuman.
mob. 070-517 78 84.
Kassör: Rickard Kristoffersson Rönäs 122 920 66 Hemavan.
tel:0954-350 12. mob. 070-559 46 56.
Mats Söderström Joeström 220 920 64 Tärnaby
tel:070-242 24 76.
Henrik Karlsson Höjdvägen 20G 923 31 Storuman.
tel:070-209 32 45.
Roland Johansson Vargliden 2 920 66 Hemavan.
tel:070-558 68 35.


Allmänningsförvaltare: Anders Pettersson
Kontor: Näset 1 924 31 Sorsele tel: 070-567 78 67. e-mail: anders.pettersson@allmskog-ac.nu


Personregister
Förteckning över ordinarie styrelseledamöter och skogstjänstemän verksamma inom TSA fr.o.m allmänningens tillkomst 1922.
Styrelsen bestod tom. 1939 av 3 ledamöter, därefter 5 ledamöter.

Styrelseordförande
Ernst Johansson, Björkfors 1922-1962
Richard Gustafsson, Boksjön 1963-1979
Kjell Johansson, Umnäs 1979-1985
Sven-Olof Tellström, Forsbäck 1985-1990, 1997-2010
Erland Dahlberg, Granås 1991-1996
Mats Söderström, Joeström 2011-2016
Ulrik Dahlgren 2017-tv.

Kassaförvaltare
Ernst Johansson, Björkfors 1922-1962
Erland Johansson, Hemavan 1962-1998
Solveig Eriksson, Laisholm 1999-2004
Rickard Kristoffersson, Rönäs 2005-tv.

Styrelseledamöter
Ernst Johansson, Björkfors 1922-1962
Oscar Johansson, Ängesdal 1922-1939
Johan V. Johansson, Umnäs 1923-1947
Johan J Stenmark, Umfors 1940-1947
Erik R. From, Klippen 1940-1943
Helmer Brandum, Ankarsund 1940-1943
Frans H. Johansson, Tärnaby 1944-1947
Leander Andersson, Umnäs 1944-1947
John Karlsson, Storberg 1948-1969
Johan Tomasson, Storholmen 1948-1951
Richard Gustafsson, Boksjön 1948-1979
Folke Johansson, Joeström 1948-1951, 1962-1962
Holmfrid Gustavsson, Västansjö 1952-1966
Arnhard Johansson, Ankarsund 1952-1978
Erland Johansson, Hemavan 1962-1998
Oskar From, Umfors 1967-1982
Kjell Johansson, Umnäs 1970-1986
Arne Oskarsson, Slussfors 1979-1979
Per Gustafsson, Boksjön 1979-1980
Donald Näslund, Granås 1982-1986
Klas Dahlgren, Nordanås 1982-1982
Sven-Olof Tellström, Forsbäck 1983-2010
Rolf Karlsson, Harrvik 1983-1994
Åke Öhrmin, Boksjön 1987-1990
Kjell Larsson, Umnäs 1987-2014
Erland Dahlberg, Granås 1991-1996
Torbjörn Oskarsson, Slussfors 1995-2004.
Solveig Eriksson, Laisholm 1997-2004.
Mats Söderström, Joeström 1999-2004.
Jonny Söderlund, Harrvik 2005-tv.
Rickard Kristoffersson, Rönäs 2005-tv.
Dan Frohm, Stintbäcken 2005-2014

Förvaltare
Carl Dillner, Revirförvaltare DV. 1922-1933?
Sverker Grenholm, Jägm. DV. m. ansvar för Allm. förv. 1931-1939
Georg E. Berg, Distriktsjägmästare SVS 1940-1946
Erik H. Olsson, t.f. Distriktsjägmästare SVS 1947-1947
Olov Tirén, Distriktsjägmästare SVS 1948-1953
L. Arvild, Distriktsjägmästare SVS 1954-1954
Jan Häckner 1955-1959
Anders Gösta Lundmark 1959-1967
Henrik Sandström 1967-2001
Anders Pettersson 2001-tv.

Skogvaktare
Torsten Nordström, (Länsskogvaktare SVS) 1942-1955
Johan Orrkvist 1955-1963
Joel Ersare 1963-1970
Yngve Larsson 1970-1989
Simon Dahlgren 1989-1997
Anders Pettersson 1997-2001



Dokumentsida 1 av 1
De första styrelsemötesprotokollen, 1922
<<<  1  >>>